Fotoateliér

                        Kde a jak najít klienty pro fotografa ?

Služby fotografa jsou velmi atraktivní pro podnikání na „volné noze“ a soukromého podnikání v současné době. Ale jak má fotograf najít ve vysoce konkurenčním prostředí klienty a přitom udržet a upevňovat svůj osobní imidž a přitom trvale zvyšovat svůj výdělek?

Pro začínajícího fotografa se mohou stát „modelem“ jeho známí, přátelé, blízcí lidé. Práce s nimi mu umožňuje vytvořit počáteční portfolio, upevnit některé návyky a přesvědčit trh čeho vlastně je schopen fotograf docílit. Navíc v případě, kdy rozšiřujete svoje služby směrem na venkov, pak faktor osobních doporučení může významně ovlivnit vaše příjmy. Přátelé vás doporučí svým známým, oni zase dále svým příbuzným a tak dále. Zvláště pokud máte své vlastní zařízení a ověřené postupy zpracování fotografií – pak máte šanci velmi uspět i v malém městě anebo začít kariéru ve velkoměstě.

Další možností jak se prosadit, je aktivita na různých akcích, jako blogér, nebo účastí v různých internetových aktivitách. V sociálních sítích je zaregistrováno mnoho skupin a blogerů, zaměřených na příslušná témata – vstupte do nich, udržujte spojení s kolegy a s potenciálními zákazníky, zvyšujte svoji hodnotu v profesionálním prostředí.

Stejně tak můžete naladit kontakt s vedoucími organizací působících ve vašem městě či okrese ať již to jsou školy, školky, vysoké školy, módní salóny či jiná podobná zařízení, která soustavně potřebují služby fotografa. Uplatněte svoji představivost a prozkoumejte mapu okolního prostředí, vždyť na otázku jak začínající fotograf může najít klienty, nenajdete konkrétní doporučení – a proto dobré jsou všechny prostředky a zvláště osobní kontakty.

Netřeba opomíjet rovněž aktivity ve sdělovacích prostředcích. Reklama po internetu nebo v novinách nemusí být příliš drahou a přitom může přinést významné množství objednávek. Přitom pamatujte na to, aby jste udrželi své klienty. Pokud vidíte u svého klienta potenciál opakovaných objednávek a dlouhodobé spolupráce, poskytněte mu slevu.